Casco türelmi idő: meddig kell befizetni?
Rendkívül előnyös lehet a casco biztosítás az autótulajdonosoknak, hiszen soha nem lehet tudni, hogy milyen káresemény történik az úton, esetleg a parkolóban. Ennek a fontos biztosításnak a díját akár részletekben is lehet fizetni. Erre is kell figyelni casco biztosítás kötésnél. Kiegyenlíthetjük a casco díját havi, negyedéves vagy féléves részletekben, de kifizethetjük egy összegben is.
Nagy gondot kell fordítani a casco biztosítás határidejére (kockázatviselés, díjfizetés, változásbejelentés, biztosítási esemény, felmondás, lemondás stb). A casco biztosítás határozatlan időtartamú kockázatviselése azonnal megkezdődik, ha a szerződésben csekk küldésében állapodnak meg a felek, vagy az első díjrészlet beérkezésétől számított nap 0.00 órájától indul.
A változásbejelentési kötelezettség a casco biztosítás esetén mindig írásbeli, illetve kontraktustól függően, ezt a bejelentést 8 vagy 15 napon belül kell megtenni. A biztosítónak 2 munkanapon belül kell bejelenteni a biztosítási eseményt. Vannak bizonyos károk, amiket a rendőrségen vagy a tűzrendészeti hatóságnál is haladéktalanul jelezni kell.
Ki mondhatja fel a casco biztosítást?
A casco szerződést a biztosító és a szerződő egyaránt felmondhatja. Megszüntethető a kontraktus a biztosítótársaság részéről akkor is, ha a szerződő fél nem rendezi a díjat. Más néven díjnemfizetés a megszüntetés oka, aminek következménye lehet az adott biztosítási év fennmaradt díjkülönbözet megfizetésének igénylése a társaság részéről.
Tehát, kellemetlenségek adódhatnak díjnemfizetés esetén. A szerződő írásbeli nyilatkozattal teheti meg az évfordulóra történő felmondást úgy, hogy azt az évforduló napja előtt minimum 30 nappal személyesen, postán vagy faxon eljuttatja a biztosítóhoz.
Adásvételi szerződéssel is le lehet mondani a casco biztosítást, szüneteltetni pedig az ideiglenes forgalomból kivonást igazoló okmányokkal tudjuk. Erről a biztosítási módozatról tudni kell, hogy határozatlan időtartamú, a díja 1 biztosítási évre szól, a folytatólagos díjak esedékessége a következő díjrészlet első napja, de legkésőbb az esedékességtől számított 30. nap.
Kötelező-e a casco biztosítás?
Ez a fajta biztosítás többnyire önkéntes alapon választható, arra viszont számítanunk kell, hogy hitelből vásárolt vagy lízingelt gépjármű esetén ennek megkötése a vásárlási szerződés alapfeltétele lehet. Nyilván, a hitelt nyújtó bank is szeretné a pénzét biztosítva tartani. A casco biztosítás pedig éppen megfelelő erre.
Viszont, ha használt gépjárművet vásárlunk, kizárólag csak szemléztetés után köthetünk casco biztosítást. A biztosítás díjának alakulása sok autótulajdonost érdekel. Nos, elsősorban a gépjármű értéke és az önrész mértéke a meghatározó ebben az esetben. Ami az esetleges káreseményeket illeti, a két leggyakoribb a baleset és a lopás.
Utóbbi esetben az a legfontosabb, hogy értesítsük a rendőrséget. A kárrendezés elindításához szükséges a rendőrség által készített jegyzőkönyv. Amennyiben javításra szorul a casco biztosítással védett gépjármű, akkor a szerelést csak olyan szervizben lehet elvégeztetni, amit a biztosító is elfogad. Még több információt találunk a biztoshely.hu weblapon.